Jako odpowiedzialnemu właścicielowi ukochanego czworonoga z pewnością zależy Ci na utrzymaniu go w dobrym zdrowiu przez wiele spędzonych wspólnie lat. Od szczeniaka, aż do późnej starości zwierzaka możesz zrobić wiele, aby utrzymać psa w dobrej kondycji i należycie zadbać o jego dobre samopoczucie.
W jaki sposób zadbać o zdrowie pupila?
Przede wszystkim nie zapominaj o regularnych wizytach u weterynarza. Odpowiednie szczepienia, w tym coroczne na wściekliznę, odrobaczanie, sprawdzanie stanu uzębienia i uszy, skracanie pazurów, ogólne badania kontrolne stanu zdrowia psa.. Ważne jest także zadbanie o ochronę przeciwkleszczową i przeciwpchelną. Gdy zauważymy, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego to oczywiście także nie powinniśmy zwlekać, ale czym prędzej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Nie lekceważmy niepokojących objawów. Nawet zwykłe użądlenie przez pszczołę lub osę czy zjedzenie czegoś podejrzanego może okazać się dla zwierzaka śmiertelnie niebezpieczne. Najlepiej obserwować pieska i w razie niepokojących objawów niezwłocznie udać się po fachową pomoc.
Co jeszcze można zrobić?
Kolejne co możemy zrobić dla naszego psiego przyjaciela to odpowiednia pielęgnacja – kąpiel, czesanie sierści, kontrola długości pazurów, czyszczenie oczu i uszu, mycie zębów, niektóre rasy wymagają także specjalnego strzyżenia i regularnych wizyt u psiego fryzjera, czyli groomera. Zimą zadbajmy także o łapy i nos psa, smarując i chroniąc je, aby uniknąć ewentualnych odmrożeń. Latem zaś zadbajmy o to, aby pies miał zawsze dostępne zacienione miejsce, w którym może schować się przed upałem, dostęp do świeżej wody, a najlepiej jakiegoś zbiornika z wodą, w którym będzie mógł się schłodzić.
Codzienne spacery – bardzo istotne!
Nie zapominajmy także jak ważne są dla zdrowia psa codzienne spacery, zapewniające nie tylko ruch, ale też możliwość węszenia i poznawania nowego terytorium. Nawet jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, w którym pies może spędzać czas, nie zwalnia nas to z obowiązku spacerowania i zapewniania mu możliwości eksploracji innych terenów. W przypadku ras bardzo aktywnych zapewnijmy psu możliwość wybiegania się, spożytkowania drzemiącej w nim energii na przykład poprzez aportowanie, wspólne bieganie czy długie wycieczki i wędrówki.
Odpowiednie żywienie w psiej diecie
Kolejny, niemal oczywisty aspekt dbania o zdrowie psa, to jego odpowiednie żywienie. Na szczęście minęły już czasy, w których do psiej diety nie przywiązywano najmniejszej wagi i w jego misce lądowały resztki z obiadu bądź karma najniższej jakości kupiona w pośpiechu w najbliższym markecie. Dziś właściciele są bardziej świadomi. Pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu karmy do wieku, rasy, wielkości i temperamentu naszego czworonoga. Przed zakupem sprawdzajmy skład karmy, zawartość w niej białka i mięsa, witamin, mikro i makroelementów i innych składników odżywczych. Szukając odpowiedniej karmy dla szczeniąt warto zainteresować się ofertą Wufy https://wufy.pl/collections/karma-dla-szczeniat. To bardzo ważne, aby już od samego początku stawiać na żywienie psa karmą dobrej jakości. A kiedy piesek dorośnie warto postawić na wyjątkowe karmy dla wymagających https://wufy.pl/collections/karma-dla-wymagajacych – żaden pies nie przejdzie obok nich obojętnie, będzie zajadał, aż będą mu się uszy trzęsły. Oprócz karmy bardzo ważne jest także podawanie odpowiednich gryzaków i przekąsek dentystycznych – pomoże to zachować uzębienie psa w dobrej kondycji na dłużej (https://wufy.pl/collections/przysmaki).
Przytulaj i organizuj zabawy!
Nie zapominajmy, że zdrowy pies to pies szczęśliwy, zadbany nie tylko pod względem fizycznym, ale i umysłowym. Warto uczyć psa sztuczek, posłuszeństwa, może skorzystać z usług profesjonalnego trenera, rozwijać jego mózg poprzez ciekawe zabawy, maty węchowe czy też zabawki interaktywne. Znajdźmy każdego dnia choć trochę czasu na wspólną zabawę szarpakiem i poprzytulanie się na kanapie, aby nasz przyjaciel poczuł się kochany. Jeśli to możliwe to zabierajmy psa na spotkania z innymi psami, by mógł pobawić się i spędzić czas z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Nie zostawiajmy psa samemu sobie w przypadku problemów behawioralnych, lęku separacyjnego czy też strachu przed głośnymi dźwiękami np. fajerwerkami.
Artykuł partnera