Menu

Co zrobić, gdy twój pies jest agresywny?

Kiedy masz psa, ostatnią rzeczą, którą chcesz wziąć pod uwagę jest jego potencjał agresywny, ale niestety, czasami może tak być.

Bez względu na to, czy adoptowałeś swojego psa, czy kupiłeś go jako szczeniaka, agresja bez zaprzęgu może być niebezpieczna dla Ciebie, Twojej rodziny, innych ludzi, a także innych zwierząt. Szczęki psów są niezwykle niebezpieczne, a Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób informują, że co roku około 4,5 miliona Amerykanów doznaje urazów w wyniku ugryzień psów.

Więc, jako właściciel zwierzęcia, co powinieneś wiedzieć o agresji u psów, a co można zrobić?

Czy istnieje związek pomiędzy agresją a rasą?
Po pierwsze, często zdarzają się błędne przekonania, które unoszą się wokół ras psów i ich skłonności do agresji. Każda rasa psów może być agresywna - problemem specyficznym dla danej rasy jest jednak jej wielkość. Na przykład, agresywny Chihuahua nie będzie w stanie zrobić poziom uszkodzeń agresywnego pit bulla.

To dlatego niektóre rasy mogą mieć złą reputację bardziej niż inne.

Czynniki ryzyka dla trwającej agresji oraz agresji, która może być trudna lub niemożliwa do opanowania:

Wiek - młody pies, który jest agresywny, może być łatwiejszy w treningu niż agresywny pies starszy
Historia ugryzień - jeśli pies już je ugryzł, może być to odpowiedzialność ubezpieczeniowa i duże ryzyko.
Przewidywalność - czasami najbardziej ryzykowne psy w Twoim domu pod względem agresji dają niewielkie ostrzeżenie, że wkrótce staną się agresywne.

Ostrzeżenia o oznakach agresji
Agresywne zachowanie występuje zazwyczaj po wydaniu przez psa ostrzeżenia. Im wcześniej zidentyfikujesz ostrzeżenia, a następnie zajmiesz się ich usuwaniem, tym lepiej dla Ciebie.

Ugryzienia prowadzące do ran kłutych lub zasinień
Istnieje wiele powodów, dla których pies może wykazywać oznaki agresji, począwszy od ochrony, a skończywszy na strachu. Psy mogą być agresywne, jeśli nie są uspołecznione, jeśli są defensywne lub jeśli są również terytorialne.

Jeżeli zaadoptowałeś swojego psa, agresja może wynikać z tego, że był on kiedyś w niewłaściwym środowisku.

Jeśli pies po zranieniu wykazuje oznaki agresji, może to być spowodowane bólem.

Trening psa agresywnego
To naprawdę ważne, zanim zaczniesz pracować nad treningiem, abyś wiedział, dlaczego pies jest agresywny. Zacznij szukać wzorców. Czy Twój pies jest agresywny tylko w stosunku do innych zwierząt? A co z obcymi, czy w Twojej rodzinie jest ktoś, wobec kogo Twój pies wykazuje agresję?

Następnie, po zapoznaniu się z sytuacjami, w których pies jest agresywny i wobec których należy współpracować z profesjonalnym trenerem.

Właściciele psów muszą zrozumieć, że agresja może być bardzo złożona, a nie będzie to naprawa na noc. Praca z psem będzie wymagała cierpliwości i czasu, jeżeli agresja jest problemem.

A co z agresją między psem a psem?
Być może nie jesteś tak zestresowany agresją typu "pies-pies", ponieważ może nie dzieje się ona w Twoim domu, ale nadal jest to problem, którym należy się zająć.

Podobnie jak w przypadku agresji w ogóle, istnieje wiele powodów, dla których pies może zachowywać się agresywnie w stosunku do innych psów.

Na przykład, pies może się bać lub być zestresowany, albo może czuć, że musi zdominować lub chronić swoich właścicieli.

W niektórych przypadkach agresja pies-na-pies może być nawet wynikiem czegoś tak prostego jak zbyt podekscytowany lub chętny pies.

Jeżeli Twój pies jest agresywny w stosunku do innych psów, może to być coś, z czym możesz sobie poradzić sam, lub możesz zatrudnić trenera. Chcesz mieć pewność, że pamiętasz o swoich emocjach, które będą odzwierciedlone w zachowaniu Twojego psa.

Jeśli napotkasz inne psy i Twój pies wyczuje, że się napinasz lub denerwujesz, może to prowadzić do agresywnej reakcji.

Możesz również pracować nad nauką unikania innych psów, a nie konfrontacji z nimi. Jeżeli widzisz innego psa, trzymaj oczy skierowane do przodu i idź w naturalnym tempie, aby zachęcić go do tego samego.