Menu

Czy bezpiecznie jest całować swojego psa?

Nie ma większego uczucia, gdy wracasz do domu, aby otrzymać czułe, choć niechlujne, pozdrowienia od czworonożnych członków twojej rodziny! Czasami takie pozdrowienie obejmuje zadrapanie ucha, uderzenie w nogę lub pocałunek dużego, starego psa zamiatającego Twoją twarz! Powitanie? Tak. Urocze? Tak. Niehigieniczne? Zdecydowanie.

Eksperci od zwierząt zgadzają się co do jednego naukowo udowodnionego faktu: To wysoce niehigieniczne, aby pies lizał wokół twarzy, oczu i nosa! Udowodniono, że psy są nosicielami różnych bakterii w jamie ustnej, które mogą być korzystne lub nieskuteczne dla ich ogólnego zdrowia. Większość z tych bakterii nie jest jednak przeznaczona do wchłaniania przez organizm ludzki poprzez cienkie membrany, takie jak oczy, nos i jama ustna. W niniejszym artykule zbadamy i przedstawimy powody, dla których nie powinieneś pozwolić psu całować twarzy lub innych odsłoniętych obszarów, takich jak rany, wraz z potencjalnymi konsekwencjami częstych lizawek u futrzastego towarzysza.

Pies całuje człowieka na nosie

Dlaczego Psy całują się, żeby okazać uczucie?

Według Cesara Millana, zachowania lizania wynikają z zakorzenionych cech osobowości wyhodowanych przez kły jako środek komunikacji, wiązania, pielęgnacji, a nawet problemów psychologicznych. Psy matki okazują szczeniętom uczucia na różne sposoby, tworząc więzi biologiczne i od momentu urodzenia używają lizania jako jednego z narzędzi. Pies matka "budzi" swoje szczenięta ze stanu po porodzie poprzez lizawki, używa tej metody do pielęgnacji szczeniąt, a nawet uczy funkcji łazienki. Będzie także podawał szczeniętom pokarm stały poprzez regurgitację lizania przez młode, aż do momentu, gdy będą mogły go same strawić.

Innym sposobem wykorzystania pocałunków lub lizawek jako narzędzia łączącego jest spotkanie dwóch psów, po raz pierwszy lub po raz tysięczny. Psy inicjują okres "czucia się na zewnątrz", a następnie reagują napiętą postawą (gdy są nieufne lub ostrożne wobec siebie) lub entuzjastycznie szczekają połączone z lizaniem na twarzy lub innym obszarze przeciwnego zwierzęcia. Psy również wykorzystują te przejawy sympatii, aby pokazać poddanie się swojemu władcy stada lub dać im znać, że są głodne, spragnione, itp. Psy domowe postrzegają swojego właściciela jako swojego władcę stada, dlatego też zakorzenione w nim zachowania są przekazywane w ten sam sposób.

Psy, które wykazują oznaki nadmiernego lizania się w stosunku do ludzi lub przedmiotów, mogą również ukrywać głębsze problemy psychiczne. Takimi problemami mogą być lęk separacyjny (strach przed samotnością) lub zdenerwowanie w ich otoczeniu z powodu hałasu, tłumów, zapachów itp.

Dlaczego nie pocałować?
Dr Neilanjan Nandi, stwierdził, że w jamie ustnej psa znajduje się "ogromny doustny mikrobom bakterii, wirusów i drożdży". Termin "zoonotyczny" jest często używany do określenia bakterii, które znajdują się w jamie ustnej psa i mogą być przenoszone na ludzi i powodować choroby.

Pies spędza większość czasu na węszeniu w miejscach, w których nie powinien lub nie chcielibyśmy nawet myśleć o zdrowym węszeniu! Większość ludzi nie nosiłaby nosa wokół tylnej części ciała innej osoby (kał), nie brałaby oddechu/smaku przypadkowych śmieci pozostawionych na chodniku, nie brałaby też odświeżającego napoju z muszli klozetowej (można założyć), ale Twój pies? Na pewno wykaże jedno, jeśli nie wszystkie te zachowania. Oznacza to, że nie tylko jama ustna Twojego psa jest żywicielem tych bakterii, ale także ich kagańce mogą być również. Dodatkowe bakterie są również przenoszone, kiedy pies potrzebuje chwili, aby owinąć swój kaganiec wokół pyska w celu szybkiego oczyszczenia go!

Pięć najczęstszych bakterii, które mogą być przenoszone przez twarz i/lub usta, przedstawiono w krótkim podsumowaniu poniżej:

1. Capnocytophaga Canimorsus: Organizm przenoszony w pyskach psów, powodujący bardzo silne zakażenie sepsą.
2. 2. Staphylococcus Aureu (Zakażenie gronkowcem): W większości przypadków Twój pies może bezpiecznie przenosić ten szczep wirusa bez wpływu na jego ogólny stan zdrowia, ale po przeniesieniu na człowieka może on mieć zagrażające życiu konsekwencje.
3. Ringworworm lub Hookworm: Może powodować bolesne swędzące infekcje lub stany zapalne, a nawet krwawienia jelitowe, w zależności od miejsca wprowadzenia.
4. E.Coli: Potencjalnie śmiertelna choroba bakteryjna z objawami sięgającymi od biegunki przez mdłości aż do krwawienia z jelit.
5. 5. Salmonella: Bolesna choroba bakteryjna, która może powodować biegunkę, skurcze jelit, nudności i wymioty.

Wniosek
Psy są na ogół czułymi, miłymi stworzeniami i nigdy nie chcielibyśmy zniechęcać lub umniejszać tej strony ich osobowości, ponieważ uczucie, że spacer w drzwiach i pozdrowienie bohatera jest podniesieniem pewności siebie, które bardzo lubimy. Jednak wyznaczanie granic w tym, jak nasze psy pokazują, że miłość może być korzystna dla każdego!