Menu

Jak zadbać o swojego psa podczas przeprowadzki.

Psy są niezwykle terytorialne, więc przeprowadzka do nowego domu może być niezwykle trudna. Jednak tylko dlatego, że są przywiązane do jednego miejsca, nie oznacza, że nie mogą nauczyć się przystosowywać. 26% mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy są właścicielami psów, powinno nauczyć się, jak utrzymać swoich psich przyjaciół w zdrowiu i szczęściu przez cały ten okres przejściowy.

Najczęstsze psie czynniki stresogenne

Każdy pies jest jedyny w swoim rodzaju, a jego czynniki stresogenne mogą różnić się w zależności od wieku, rasy i historii. Niektóre psy mogą być bardziej płochliwe od innych, a metody uspokajania również mogą się różnić. Zawsze najlepiej jest zdawać sobie sprawę z tego, co sprawia, że są one niewygodne i stworzyć system reagowania na te rzeczy. Poniżej przedstawiamy krótką listę powszechnych czynników powodujących stres u psów:

 • Głośne dźwięki
 • Podróżowanie w samochodzie
 • Nowe środowiska
 • Bycie otoczonym przez obcych ludzi
 • Oddzielenie
 • Psychologiczne czynniki wyzwalające*

Ostatecznie, gdy nie uwzględniasz ich potrzeby bezpieczeństwa, wywołujesz stres. Kiedy przenosisz się do nowego obszaru, na pewno spotkasz się z wieloma wyzwalaczami, do których należy podejść w sposób spokojny i łagodny. Zabierz psy z miejsca, gdzie panuje duży stres i uspokój je. Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na psa, więc unikaj go tak bardzo, jak tylko możesz.

Twój pies może nie wydawać się zestresowany w dniu, w którym się przeprowadzasz, kiedy wydaje się tak samo zabawny jak zwykle. Nie zapominaj jednak, że jest to nadal zakłócenie ich terytorium i rutyny. Są dwie rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie w dniu przeprowadzki:

Wynajmij dodatkową pomoc

Przeniesienie wymaga wiele od ciebie i twojego zwierzęcia. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie się do przeprowadzki jest zrobienie tego tak szybko, jak to możliwe, abyś mógł wyprowadzić je z sytuacji wysokiego stresu. Wynajęcie dodatkowej pomocy może dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, a także zapewnić miejsce do poruszania się i opieki nad psem. Znalezienie niezawodnego serwisu przeprowadzek, który spakuje i przetransportuje Twoje przedmioty, może być dobrym sposobem na zmianę gry. Zamiast dzielić Twoją uwagę na zwierzę domowe i jego przeprowadzkę, możesz pozostawić tę pracę profesjonalistom. Ten wybór jest szczególnie pomocny, gdy pies został w przeszłości porzucony lub przeniesiony do innego domu. Brak uwagi i uczucia podczas stresujących tygodni poprzedzających przeprowadzkę może wywołać u niego lęk separacyjny.

Oddzielenie psa od pracy w ruchu

W dniu twoich przeprowadzek, oddziel psa od pracy w ruchu. Tak wiele się dzieje, zastanów się, jak to może wyglądać z ich perspektywy. Widzą, jak obcy rozbierają swoje terytorium i wydają głośne odgłosy, gdy to robią.

Nawet jeśli nie mają nic przeciwko temu, nie mogą pomóc w tej sytuacji. Zamiast pozwolić im włóczyć się po mieszkaniu, zabrać je na zewnątrz lub trzymać w pustym pokoju. Idealna aranżacja polega na tym, że są na tyle blisko, aby odpowiedzieć na pytania i wątpliwości załogi, nie będąc w tej samej przestrzeni.

Jeśli planujesz zrób to, co robisz, a nie masz możliwości, aby właściwie pilnować swojego zwierzaka. Możesz zabrać zwierzę do rodziny lub przyjaciół i zostawić je tam na cały dzień. Jeśli nie ma nikogo, możesz wynająć opiekunkę do psa, aby Twój futrzasty przyjaciel był zajęty w innym pokoju. Podczas gdy oddzielenie ich od pracy w przeprowadzce jest Twoim priorytetem, ważne jest, aby nie pozostawiać ich bez opieki w przypadku, gdy wybiegają na zewnątrz lub przewracają się przez wcześniej ułożone przedmioty. Ich bezpieczeństwo powinno być również najwyższym priorytetem.


Psy i przejażdżki samochodowe

Przejażdżki samochodem są niezwykle przyjemnym doświadczeniem dla większości zwierząt domowych, w tym dla psów. Pomyśl o każdej przejażdżce samochodem, którą miały do tej pory. Szanse są takie, że znajdują się w samochodach tylko wtedy, gdy zabierasz je do lekarza weterynarii lub fryzjera, co zazwyczaj ma miejsce 2-3 razy w roku. Jeśli ich jedynym doświadczeniem na przejażdżki samochodowe jest wyjazd do lekarza weterynarii, mogą kojarzyć się one ze złymi wspomnieniami.

Właścicieli psów zachęca się do stosowania klasycznych metod kondycjonowania, aby pomóc im przyzwyczaić się do podróżowania samochodem. Jeśli Twój pies nie ma nic przeciwko podróżom samochodowym, to masz doskonałą bazę do pracy. Twoim celem jest więc powolne wydłużanie okresu, w którym pies może przebywać w samochodzie. Przeprowadzka do nowego domu może trwać od 30 minut jazdy samochodem do ponad pół dnia, a to nie jest związane z ruchem w Wielkiej Brytanii. Kiedy masz dobry pomysł, jak długo mogą pozostać w samochodzie, możesz zaplanować krótkie przerwy na drodze.

Jeśli Twój pies nigdy wcześniej nie był w samochodzie, czas zabrać się do pracy. Pierwszym krokiem jest przeszkolenie psa. Nagłe zatrzymania i skręty mogą zaburzyć jego równowagę i wywołać więcej niepokoju. Kiedy masz młodego szczeniaka, jego uszy wciąż się rozwijają, więc jest bardziej podatny na chorobę lokomocyjną. Trzymanie ich w transporterze to bezpieczny sposób podróżowania z psem.

Rozpocznij szkolenie w domu i powoli przenieś się na przejażdżkę samochodem. Nawet jeśli Twój pies jest wygodny w transporterze, i tak powinieneś wprowadzić go do samochodu, ponieważ liczy się to jako nowe terytorium. Wprowadzaj przestrzeń z włączonym i wyłączonym silnikiem i pokaż im, że jest to nieszkodliwe miejsce. Pamiętaj, aby dać im mnóstwo przysmaków i słów zachęty. Pozytywne wzmocnienie może pomóc Twojemu psu pokonać jego strach i wojnę z Twoim pojazdem.

Po twoim wprowadzeniu, naucz ich, że to też jest ich przestrzeń. Nakarm psa w samochodzie i zabieraj go na krótkie wycieczki dookoła bloku, aż się do niego przyzwyczai. Kiedy nie widzisz oznak lęku lub napięcia, Twój pies jest gotowy do podróży samochodem!

Psy i choroby ruchowe

Kiedy Twój pies nie przyzwyczai się do regularnych wyjazdów samochodowych, może doświadczyć choroby lokomocyjnej. Objawy psa mogą obejmować:

 • Nadmierna wokalizacja z wyrzutami i zawodzeniami
 • Spokój i częste ruchy
 • Nadmierne ślinienie się
 • Ciągle liżąc swoje usta
 • Wymioty

Kiedy nie stworzysz planu swojej podróży przełajowej, możesz utknąć w samochodzie wypełnionym wymiocinami psa wraz z bardzo chorym zwierzakiem. Jedynym długoterminowym rozwiązaniem jest powolne zaaklimatyzowanie się psa. Kiedy jednak nie masz czasu na luksus, możesz spróbować lepiej radzić sobie z chorobą lokomocyjną psa.

Przed wyjazdem unikaj karmienia ich pełnymi posiłkami, aby nie mieć do czynienia z wymiocinami. Zamiast tego utrzymuj je dobrze nawodnione i podawaj im przekąski podczas krótkich przerw. Jeśli nie radzą sobie zbyt dobrze z podróżami samochodowymi, możesz zastanowić się nad podawaniem im leków. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zaopatrz się w leki przeciwbólowe lub przeciwlękowe.

Zostaw swoje ulubione zabawki i pocieszające rzeczy jak stary koc lub twoje ubranie i pozwól, aby znajomy zapach je uspokoił. Inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować ich spokój, to dostosowanie ich do otoczenia. Utrzymuj dobrą wentylację w samochodzie poprzez zwijanie okien lub włączanie klimatyzacji i unikaj głośnej muzyki. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, Twój pies może mieć komfortową podróż.

Kluczem do płynnej relokacji jest duża cierpliwość z twojej strony. Próbując wiązać wszelkie luźne cele i planować nowe życie, musisz wziąć pod uwagę niepokojące zmiany, których doświadcza Twój pies. Jako zwierzak, który niezbyt dobrze przystosowuje się do zmian, musisz wprowadzić koncepcję przeprowadzki, zanim nawet zaczniesz dzwonić do serwisu przeprowadzkowego i anulować umowę najmu. A praca nie kończy się na tym. Kiedy dotrzesz do nowego domu, odstaw ich łóżko i miskę z karmą, a następnie zachowaj ich regularną rutynę. Kiedy będziesz stosować się do tych wskazówek i sztuczek, Twój pies na pewno będzie szczęśliwy i zdrowy podczas przeprowadzki!