Menu

Objawy alergii psów i kotów na karmę

Niektóre dzieci - czy to z dwiema nogami, czy z czterema - mają alergie na pewne produkty żywnościowe. Jest to pech, ale coś, co często można naprawić z właściwą dietą i niektóre TLC. W przeciwieństwie do ludzkich dzieci, które mogą powiedzieć Ci, co boli lub jak się czują, koty i psy stanowią trudniejsze wyzwanie. A w przypadku zwierząt domowych, trudniej jest wyeliminować pojedyncze składniki. Ale żeby się nie bać, oto czego należy szukać i kilka sugestii, jak rozwiązać ten problem.

CZY ALERGIA NA ZWIERZĘTA DOMOWE MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ SPOWODOWANA PRZEZ ICH KARMĘ?

Niestety, tak. Według Rocky Mountain Veterinary Dermatology, alergie pokarmowe stanowią aż 15 procent wszystkich alergii u psów i aż 40 procent wszystkich alergii u kotów (MEOW!). Nie daj się jednak przytłoczyć tej liczbie - jest możliwe rozwiązanie (czytaj dalej).

CZY U KOTÓW ROZWINĘŁA SIĘ TA ALERGIA, CZY TEŻ SIĘ Z NIĄ URODZIŁY?

Niektóre zwierzęta rozwijają alergię z biegiem czasu, z wielu powodów, takich jak zmiany hormonalne, dostają zbyt wiele z roku na rok (nie wszyscy możemy żyć na kurczaku do końca życia), albo mogą w ten sposób przyjść na świat.

SKĄD BĘDĘ WIEDZIAŁ, CZY MÓJ PIES LUB KOT MA ALERGIĘ?

Jeśli chodzi o objawy, możesz już podejrzewać, że jest jakiś problem. Istnieją pewne bardziej oczywiste oznaki alergii na zwierzęta domowe - smutny brzuszek. Jeżeli Twój kociak lub szczeniak ma zły brzuszek lub "sytuację żołądkową", może to być coś, czym je karmisz. Czy Twój futrzasty dzieciak gryzie lub pociąga za łapy? Swędzące łapy są jednym z najczęstszych objawów alergii na zwierzęta domowe. To samo dotyczy plam utraty włosów, zaczerwienienia lub guzków na tułowiu, brodzie lub twarzy.

CO JEST W KARMIE MOJEGO ZWIERZĘCIA, KTÓRE MOŻE BYĆ WINOWAJCĄ?

Podobnie jak ludzie, istnieje lista karm, które najczęściej są przyczyną alergii u zwierząt domowych. Należą do nich: kurczak, wołowina, zboża, białe ziemniaki, soja, kukurydza, ryż, nabiał i jaja. Więc, jeśli podejrzewasz jakiś problem, zacznij od wyeliminowania ich. Jedno źródło białka i jeden węglowodan (nie ziarna) jest najlepszym sposobem, aby zacząć go zawężać.

MASZ JAKIEŚ ROZWIĄZANIE?

Jeżeli podejrzewasz, że Twój kot lub pies ma alergię, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. I przygotuj się na dużą dawkę cierpliwości. Nawet po rozwiązaniu problemu może minąć trochę czasu, zanim Twój pupil zacznie czuć się lepiej, a jego objawy ustąpią. Wszyscy przychodzimy z dziwactwami - może Twoje zwierzę ma tylko jedną z nich w postaci alergii.